Barkod Etiket

Barkod Etiket

Barkod dediğimiz şey, bir ürün fiyatının kayıtlı fiyatın sistem üzerinden okunmasına yarayan sistemin genel adıdır. Barkod etiketi ürünlerin üzerine yapıştırılır ve barkod sistemi tarafından okutulur. Barkod etiketini en sık görebileceğimiz yer alışveriş merkezleridir. Aldığınız herhangi bir ürünün üzerinde bu barkod etiketini görebilirsiniz.

Kasada göreli barkod okuyucudan barkodu okutarak size fiyatı söylemektedir. Barkod okutması sırasında hangi ülkede üretildiği, ne zaman üretildiği, fiyatının ne olduğu gibi bilgiler okunabilir. Cihaza okutulduğu takdirde daha önce mevcut barkoda tanımlanmış olan fiyat kasada belirir ve fişe yazılır. Nesnel etiketin dijital platformdaki karşılığını ifade eder.

Baskı tekniği açısından termal transfer barkod etiket ve termal barkod etiketler olarak ikiye ayrılabilir. Termal transfer barkod etiketleri ribon kâğıt üzerine yapılmış olan baskıdır. Opak, metalize, data, vellum, kuşe gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bu baskı yöntemi dış ortama karşı koruma da sağlamaktadır. Sektör olarak bu barkodlar gıda, madeni yağ, tekstil, otomotiv ve kimya başta olmak üzere pek çok sektörde sık bir şekilde kullanılmaktadır. Boyutları duruma göre istenen ölçülerde yapılabilmektedir.

Termal barkod etiketler ise kağıt üzerine termal lamine edilirler ve bu şekilde oluşturulurlar. Top termal ve eko termal gibi çeşitleri bulunmaktadır. Eko termale nazaran top termal etiketlerin ömrü daha uzun olmaktadır. Işık, ısı, alkol, nem gibi dış tahribatlara karşı dayanıklıdır. Etiket türlerini ise kendi içerisinde üç gruba ayırmak mümkündür.

Kağıt bazlı etiket türleri birincisidir. Bunlar içerisinde lamina termal etiket, floresan etiket, kuşe etiket bulunmaktadır. Yırtılabilir kâğıt olması bu etiketlerin ortak özelliği olmaktadır. Kuşe ve termal etiket türleri piyasada en çok kullanılan türlerdir. Bir de plastik bazlı etiket türleri vardır.

Bunlar içerisinde mat etiket, opak etiket, demirbaş etiket, silver mat etiket gibi plastik etiketler bulunur. Adından da anlaşılacağı üzere bu barkod etiketlerin ortak özelliği plastik yapıda olmalarıdır. Demirbaş ve opak etiketler bu tür içerisinde en çok kullanılanlardır. Son olarak kumaş bazlı etiket türleri bulunmaktadır. Saten akmaz ve yıkama talimatı etiketi denmektedir. Kumaş yapıda olan etiketlerdir. Piyasada en sık tercih edileni ise yıkama talimatı etiketlerdir.