Güvenlik Etiketi

Güvenlik Etiketi

Güvenlik ve garanti amaçlı kullanılan bu etiketler yapıştırıldığı yerden sökülmeye çalıştığınızda kendilerini imha ederler.
Hologram güvenlik etikleri söküldüğünde kare kare veya void (geçersiz) yazısını iz olarak bırakırlar.
Beyaz güvenlik etikerlerinin üzerine istenilen renkte baskı yapılabilir.Bu etiketler söküldüğünde parça parça dağılırlar bir diğer adlarıda soğan kabuğu etikettir. Her iki güvenlik etiketine de seri numaratör veya karışık kodlama yapılabilir.

Güvenlik Etiketi

Güvenlik etiketi dediğimiz şey herhangi bir ürünün garanti koşullarını sağlamak adına, üründe bulunan elektronik aksamlarına engel olma adına kullanılan, ayrıca ürün iadelerinde kutuların açılmadan geri alınması için oluşturulmuş önemli eklenti parçadır. Güvenlik etiketi seri numaralarına sahiptir. Bu anlamda ürün takibi konusunda oldukça faydalıdır. Güvenlik etiketi dediğimiz şey mağaza ve dükkânlarda garanti etiketi olarak da geçmektedir. Bu etiketler ürünün orijinalliğini göstermek adına önemlidir. Aldığınız bir ürünü ilk defa sizin açtığınızı onaylar niteliktedir.

Güvenlik etiketi de kendi aralarında ayrılır. Mesela kırılgan güvenlik etiketi, iz bırakan dediğimiz void güvenlik etiketi ve kolay yırtılan güvenlik etiketi şeklinde sıralayabiliriz. Kırılgan güvenlik etiketi dediğimiz etiket yapıştırıldığı zeminden bir bütün halinde çıkarmak imkânsızdır. Kırılgan güvenlik etiketi ancak küçük küçük koparmalar şeklinde çıkarılabilir.

En Kullanışlı Güvenlik Etiketi

Kırılgan etiket maliyet olarak diğer etiket türlerinden biraz daha yüksektir. Bu sebeple daha çok özel ürünler için tercih edildiğini söylemek doğru olacaktır. Mesela dizüstü bilgisayarlarda kırılgan güvenlik etiketi görmek mümkündür. Bilgisayar kasalarının yan tarafında gördüğünüz garanti etiketi de bunlardandır. Eğer onları çıkarmaya çalışırsanız parçalanır ve garantiye götürdüğünüzde etiket parçalandığı için garantiden muaf tutulurlar. Cep telefonu, bilgisayar, elektronik ev aletleri vb pek çok cihazda bu tip güvenlik etiketlerini görmek mümkündür. Kırılgan dediğimiz güvenlik etiketi ribbonlu baskıya uygun şekildedir. Barkod yazıcıdan baskısı alınabilmektedir. Ribbonun kaliteli olması önemlidir.

İz bırakan güvenlik etiketi ise yapıştırıldığı yerden çıkarılmak istenirken void tarzında iz bırakan etiketlerdir. Elektronik cihazlarda sık bir şekilde rastlanır. Tazeliğin ön plana çıkarılması açısından kavanoz gıdalarda da bu tip etiketlere rastlamak mümkündür. İz bırakan güvenlik etiketi üzerine yapılan baskılar ayrıca ürünün reklamını da yapmaktadır. Esasen void güvenlik etiketi pahalı gibi gözükse de hem ürün etiketi hem de garanti etiketi olarak düşünüldüğünde oldukça tasarruflu olduğu anlaşılabilir.

Güvenlik etiketleri ürün kontrolü açısından önemli olduğundan yoğun bir şekilde kullanılır. Ürünün açılıp açılmadığı firmalar tarafından bu şekilde kontrol edilir. Her ne kadar küçük ebatlarda olsalar da maliyeti yüksek olabilmektedir. Ancak güvenlik açısından önemli olduğundan elektronik sektörü başta olmak üzere pek çok yerde kullanıldığını görmek mümkündür.